Pytanie:
Jakie zasoby są dostępne dla życia niedawnych matematyków oprócz E.T. Bell's Men of Mathematics?
davidlowryduda
2015-05-29 08:25:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem mniej więcej w połowie czytania książki E.T. Bell's Men of Mathematics i bardzo mi się podoba. Jestem matematykiem i lubię poznawać życia stojące za nazwiskami, które znam i używam tak często. (Podoba mi się też wyraźna upór i stronniczość).

Men of Mathematics uważam za rodzaj kanonicznego wprowadzenia do historii matematyków. Nie wiem, czy to prawda, ale zalecono mi to tak mocno i tak szeroko, że czuję, że musi to być nieco kanoniczne.

Ale Men of Mathematics po prostu nie obejmują w ogóle współczesnych matematyków, a nawet stosunkowo niedawnych matematyków. Czy istnieją „kanoniczne” odniesienia do życia nowszych matematyków, a nawet wyjaśnień lub profili niedawnych matematyków?

@SalmonKiller Czy Tao ma już swoją własną erę? ;)
Zobacz Claudio Bartocci (redaktor), [Mathematical Lives: Protagonists of the Twentieth Century From Hilbert to Wiles] (https://books.google.it/books?id=J4nk1U3qjh0C&pg=PR11) (2007).
Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, to ** Mathematical People ** i ** More Mathematical People ** autorstwa Donalda Albersa i Geralda L. Alexandersona („Więcej…” ma Constance Reid jako dodatkowego współautora) i chyba że to przeoczę, nikt jeszcze o nich nie wspomniał.
Trzy odpowiedzi:
#1
+15
Conifold
2015-05-30 03:50:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pisząc to, czuję się nieco skonfliktowany, ponieważ książka Bella zainspirowała wielu ludzi do zostania matematykami, w tym kilku wybitnych. Jednak nie jest to kanoniczne wprowadzenie do historii matematyki i matematyków, „historycy matematyki mają tendencję do nieufności w historyczną wiarygodność większości relacji Bella” (Leo Corry). Niedawno zadaliśmy pytanie Jaka jest słynna historia o matematyku, który wygłosił przemówienie bez słowa?, co ilustruje dlaczego. Upiększa fakty, opowiada anegdoty i wymyśla własne. Nawet normalnie mdła Wikipedia ma kilka wybranych słów dla Men of Mathematics. Siegmund-Schultze podsumowuje to dobrze: „ Książka ET Bella o Men of Mathematics jest znana z niewiarygodne i szkicowe, ale jest dobrą lekturą i może zaszczepić entuzjazm do matematyki u początkujących, nie tylko dlatego, że ma na celu pokazanie, że „matematycy mogą być tak samo ludzcy jak wszyscy” oraz ponieważ Bell chce „doprowadzić do niektórych dominujące idee rządzące rozległymi obszarami matematyki, jaka istnieje dzisiaj ””.

Tak więc książki Bella należą do gatunku fikcji historycznej (napisał także science fiction), co samo w sobie jest cenne, ale nie należy go traktować jako historii. Jeśli podoba ci się ten gatunek, niektórzy nazywają Muir's Of Men and Numbers „Klonem Bella”, chociaż wciąż kończy się na Cantorze. Znacznie lepszą książką o XIX wieku jest Felix Klein i Sophus Lie Yagloma, która pomimo tytułu daje panoramiczny obraz XIX-wiecznych matematyków i jest dokładniejsza. Podobnie jak Bell Yaglom jest dobrym pisarzem, ale urzeka w inny sposób niż Bell i Muir. Inne prace naukowe dotyczące XIX wieku to Sylvester i Wedderburn Parshalla.

Badanie życia matematyka to dużo pracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę źródeł z ostatnich czasów, a indywidualne biografie napisane przez oryginalnych badaczy są drogą do zrobienia, jeśli chcesz prawdziwej historii. Coś na wzór Hilberta, Couranta i Julii Constance Reid. Obawiam się, że nie ma „kanonicznych” kompilacji. Nawiasem mówiąc, zamiast Hilberta Reida miał napisać „aktualizację” książki Bell's Men of Mathematics, ale zmieniła zdanie po podróży do Getyngi. Zachęciła ją do tego jej siostra Julia Robinson, bohaterka ostatniej książki. Później napisała książkę o samym Bellu, „ bardziej kryminalną niż prawdziwą biografią ”, odkrywając pewne szczegóły, o których nawet jego rodzina nie wiedziała. Możesz także sięgnąć po relacje z pierwszej ręki, takie jak Russell's Autobiography, dotyczące jego interakcji z matematykami z początku XX wieku lub głęboko osobiste i szczere Grothendieck Récoltes et Semailles przedstawiające francuskich matematyków 1950-60, ale pamiętaj, że relacje z pierwszej ręki są z definicji uparte i stronnicze.

Matematyka bez ograniczeń: The Evolution of an Mathematical Research Community, 1800-1945 jest zbiór 20 esejów naukowych z tego okresu. James's Remarkable Mathematicians: From Euler to Von Neumann przenosi się do XX wieku i jest mniej anegdotyczny, ale nie jest tak dobrym pisarzem i zobacz powiązany esej Siegmunda-Schultze o jego historii. Hipoteza Poincarego O’Shei (dotyczy wielu matematyków XX wieku) otrzymuje ukłon pomimo „ wielu drobnych błędów rzeczowych ”, zawiera też dalsze wskazówki do czytania. „ O'Shea, w przeciwieństwie do Jamesa, jest matematykiem, który korzysta z pracy historyków z zyskiem, udziela kredytu tam, gdzie się należy, zanurza się w duchu czasu i, co najważniejsze, przekazuje swoją wiedzę matematyczną w formie które opinia publiczna może zrozumieć. MacTutor History zawiera chronologicznie indeksowane biografie przydatne jako pierwsza wskazówka do dalszych badań. W przeciwieństwie do biografii Jamesa, istnieje również trochę literatury matematycznej do dalszych dodano lekturę, chociaż sposób cytowania w biogramach i wiarygodność dostarczonych informacji są często podobnie wątpliwe ”. Matematyczna lista lektur Cambridge zawiera sekcję historii z krótkimi opisami biografii niektórych matematyków.

Istnieje również zbiór współczesnych anegdot na temat Math SE. i ten niepodpisany Najwięksi Matematycy XX wieku, czytajcie na własne ryzyko.

Książka Yagloma nie jest dokładna. W szczególności David Rowe napisał wiele recenzji, pokazując wiele nieścisłości (a gdybym nie oddał swojej kopii, mógłbym wskazać o wiele więcej). Ze wszystkich źródeł, które zauważyłeś, powiedziałbym, że tylko MacTutor jest dość wiarygodny; większość to typowe „historie matematyczne”, pełne anegdot i mitów, z niemal całkowitym brakiem znajomości źródeł historycznych.
@Marius Kempe Wszystko jest względne. Nieścisłości Yagloma, Reida i O'Shei są niewielkie w porównaniu z fikcjonalizacją historii Bella. MacTutor też nie jest pozbawiony grzechu, według nich James „opracował szereg wybitnych opracowań historycznych” http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/Biographies/James.html, a także dużą część MSE Anegdoty zostały usunięte z MacTutor.
Zgadzam się ze wszystkim, co mówisz. Właściwym źródłem do polecania jest oczywiście * Słownik biografii naukowej *.
Wydaje się, że łącze _ „Cambridge's Mathematical Reading List” _ jest uszkodzone.
@Ziezi Zaktualizowałem to, powinno teraz działać.
Znowu się zepsuł, więc naprawiłem to.
#2
+7
Alexandre Eremenko
2015-05-29 12:25:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trudno wyobrazić sobie książkę taką jak Bell napisana o współczesnych matematykach, ale fajnym substytutem są autobiografie niektórych matematyków. Niektóre wybitne przykłady to Andre Weil, Laurent Schwartz, Walter Rudin.

#3
+2
cspirou
2015-07-17 18:43:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli chodzi o biografie matematyków, uważam, że jednym z najlepszych zasobów internetowych jest Uniwersytet w St. Andrews.

http://www-history.mcs.st-and.ac .pl /To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...