Pytanie:
Która książka daje dokładne zrozumienie środowiska naukowego starożytności?
Immortal Player
2016-04-01 20:15:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zacząłem czytać książkę Rene Dugas History of Mechanics. Chcę zrozumieć fizykę ze spektaklu widzenia jej intelektualnej ewolucji, zamiast bezpośrednio wskakiwać do jej ogólnych teorii / paradygmatów, ponieważ nie chcę skoków w wiedzy, które moim zdaniem pozostawi w niestabilnej sytuacji w dziedzinie nauki prawdziwej analizy.

W tym projekcie wziąłem książkę Dugasa jako pomoc, aby zobaczyć osoby wnoszące wkład w mechanikę, a następnie przeczytać ich książki. Książka Dugasa zaczyna się od Arsitotle, więc w pierwszej kolejności chcę poznać środowisko naukowe w starożytności, przynajmniej od Arystotelesa. Wszelkie sugestie dotyczące książek lub sugestie w omawianej tu sprawie będą naprawdę pomocne.

W tej chwili znalazłem tę książkę The Beginnings of Western Science: http://www.amazon.com/Beginnings-Western-Science-Philosophical-Institutional/dp/0226482057/ref=pd_sim_14_4?ie=UTF8&dpID=514qJUPfBVL&dpSrc=sims&prestitutional _AC_UL160_SR107% 2C160_ & refRID = 03NHA5M5YFMMR151S2T7
Ale nie wiem, czy najlepiej zacząć, czy nie.
Uważam, że Zapomniana rewolucja Russo jest bardzo pouczająca ze względu na szeroki wachlarz źródeł, z których się korzysta, choćby niektóre z jego rekonstrukcji są kontrowersyjne. http://www.maa.org/press/maa-reviews/the-forgotten-revolution-how-science-was-born-in-300-bc-and-why-it-had-to-be-reborn
Dobry wybór. * Historia mechaniki * Dugasa jest doskonała.
Pięć odpowiedzi:
#1
+6
Alexandre Eremenko
2016-04-01 21:27:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niewiele wiadomo na temat ogólnego „środowiska naukowego”. To, co tak naprawdę mamy, to tylko książki i fragmenty naukowców oraz odniesienia do nich w innych pracach. Powszechnie uznaje się, że większość pism nie przetrwała. Nie możemy więc mieć odpowiedniego obrazu ogólnego środowiska naukowego. Najbardziej rozwiniętymi naukami były matematyka i astronomia i istnieje wiele dobrych książek na ten temat, na przykład:

Dokładne nauki w starożytności O. Neugebauera i Przebudzenie nauki B. L. van der Waerdena. (Obejmują naukę babilońską, nie tylko grecką).

Jedna ogólna obszerna książka o nauce hellenistycznej jest. Russo, The Forgotten Revolution, ale obejmuje tylko okres hellenistyczny. Istnieje wiele bardziej specjalistycznych książek, zwłaszcza o matematyce i astronomii.

Ale chcę książek, które koncentrują się na fizyce (filozofii) lub są bardziej szczegółowe na mechanice. Jeśli masz jakieś przemyślenia na ten temat, z przyjemnością wysłucham.
W starożytności nie było fizyki, poza statyką, podstawową hydrauliką (Archimedes) i pneumatyką (Ctesibius).
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy jest jakaś najlepsza książka, jaką znasz, o tych koncepcjach fizyki? Powodem jest zrozumienie fizyki od jej korzeni, aby zrozumieć, w jaki sposób współczesna teoria złożona wyłoniła się z obserwacji zera.
Moja rada: przeczytaj samego Archimedesa. Jest dobre tłumaczenie na język angielski. Nigdy nie pożałujesz.
(1) W jakiś sposób, pomimo przytoczonych wyjątków, główne stwierdzenie komentarza „brak fizyki w starożytności” wydaje się zbyt mocne. (2) Były też pewne mechaniki (np. Arist. * Phys. * VI).
@Michael: Nie jest jasne, czy Arystoteles musi zostać włączony do historii nauki. Wolałbym raczej nazwać to przed-nauką. Oczywiście miał ogromny wpływ w wieku średnim, ale wydaje się, że wpływ ten był w większości negatywny.
Dzięki. Bez wątpienia długa debata. „Przed nauką” wyjaśnia twoje stwierdzenie.
Tak, to może być długa debata. Ale z mojego punktu widzenia prawdziwa fizyka (statyka, w tym hydrostatyka) zaczyna się od Archimedesa. Z wyjątkiem jednej obserwacji przypisywanej Pitagorasowi: związek między długością struny a dźwiękiem, jaki wytwarza.
#3
+3
Conifold
2016-04-01 23:12:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uważam, że Zapomniana rewolucja Russo jest bardzo pouczająca ze względu na szeroki wachlarz źródeł, z których czerpie, choćby nic innego, chociaż niektóre z jego rekonstrukcji są kontrowersyjne. Zhmud's Origin of the History of Science in Classical Antiquity jest również panoramiczny i obejmuje okres przedhelleński. Sambursky's Physical World of the Greeks i inne prace są nieco bardziej zawężone.

Księga Zhmuda nie dotyczy nauki. Chodzi o grecką HISTORIĘ nauki (historię nauki badaną i rozumianą przez Greków).
@Alexandre Kto lepiej da z pierwszej ręki „dogłębne zrozumienie środowiska naukowego starożytności” niż jego współcześni historycy? Daje duży obraz wczesnej nauki greckiej i z konieczności ogranicza modernizacje, w przeciwieństwie do Russo.
#4
+2
Geremia
2016-04-03 08:55:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

René Dugas był pod wpływem Pierre Duhem (1861-1916), twórcy historii fizyki średniowiecza. Podstawowa teza Duhema w historii fizyki jest znana jako „teza o ciągłości” (por. The Genesis of Science Hannama dla półpopularnego wprowadzenia), w przeciwieństwie do co można nazwać „tezą o nieciągłości lub zerwaniu” Kuhna o zmianach paradygmatu. Duhem porównał historię fizyki do ewolucji budowy katedry: ciągłego, wielowiekowego rozwoju i udoskonalania.

magnum opus Duhema w historii fizyki to:

Zaczyna od Platona i Arystotelesa i pracuje aż do okresu tuż przed renesansem. Pomimo tytułu nie był w stanie ukończyć dzieła aż do czasów Kopernika, ale pisał o Koperniku i miał bardzo wyjątkowe spojrzenie na „sprawę Galileusza” w To Save the Phenomena .

Przejmujące fragmenty zostały przetłumaczone w:

Nie tylko przedstawia fakty historyczne, ale także wnikliwie interpretuje je z punktu widzenia współczesnego fizyka i pokazuje, jak naukowcy Szczególnie późne średniowiecze położyło podwaliny pod fizykę Newtona. Prace Duhema są znacznie głębsze pod względem filozoficznym i historiograficznym niż dzieła Dugasa; Dugas skupia się bardziej na teoretycznej i matematycznej treści teorii.

Ta praca wywarła na Dugasa głęboki wpływ:

Jest też to o paryskich prekursorach Galileo, które zostało przetłumaczone na angielski:

#5
+2
Elliot
2018-09-13 22:58:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dobra książka do przejrzenia to The Chemical Philosophy Allena G. Debusa. Nie dotyczy konkretnie fizyki, ale da ci dobry obraz tego, co naukowiec myślał, że powinien robić dawno temu.

Po drodze możesz zobaczyć, w jaki sposób każdy ekspert miał swoje własne wersje roszczenia, roszczenia wzajemnego, dowodów i argumentów lub dowodów. Trudno ich winić za nieprecyzyjność, ponieważ nic wtedy nie zostało ujednolicone. Każdy miał własne motywacje i podejrzenia wobec innych.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...